BANER BLOG.png

Najnowsze materiały z bloga prosto na Twój e-mail:

NA START OTRZYMASZ KALKULATORY DLA INWESTORA W EXCELU

Kiedy odsetki od kredytu hipotecznego są dobre?

Dowiedz się z video poniżej dlaczego to dobrze, że na początku okresu kredytowania płacimy w racie dużo więcej odsetek, niż kapitału. Jeśli jesteś dobrym inwestorem będziesz potrafił wykorzystać ten fakt na swoją korzyść i zapłacić bardzo niskie podatki, dzięki kosztom odsetek.Masz pytania do filmu? Zadaj je pod filmem na YouTube.


W skrócie:


Kapitał pożyczony z banku w formie kredytu hipotecznego i tak kosztuje, ale jest najtańszą formą finansowania nieruchomości z możliwych.


Niektórym się wydaje, że to źle, że na początku spłacamy głównie odsetki. To prawda, ale tylko dla osób, które nie myślą o comiesięcznym CashFlow, ale o szybszej spłacie kredytu.


Od strony podatkowej rata kredytu wygląda następująco:


kapitał - nie stanowi koszt uzyskania przychodu (NKUP)


odsetki - stanowią koszt uzyskania przychodu (KUP)


Ekonomicznie płacimy i tak co miesiąc kapitał i odsetki, więc dopóki nie uwzględniamy podatków, nie ma zupełnie znaczenia jaką część stanowią odsetki, a jaką kapitał. Skoro z kieszeni i tak co miesiąc musimy wydać określoną kwotę, to najlepiej, żeby jak największa część tej kwoty mogła zostać uznana za koszt podatkowy, dzięki czemu zmniejszymy nasze podatki.


Przy kredycie z ratami równymi, a nie malejącymi, raty i tak są równe (mogą się zmieniać ze względu na zmiany WIBOR-u, ale nie ma dla ich wysokości znaczenia, w którym momencie spłacania kredytu jesteśmy). Co miesiąc płacimy więc i tak tyle samo.


Jeśli spłacalibyśmy na początku więcej kapitału (nie stanowiącego koszt podatkowy), to mniejsza część raty stanowiłaby koszty podatkowe (wyłącznie odsetki) i przez to płacilibyśmy na początku okresu finansowania wyższe podatki, a później coraz niższe.


Dzięki temu, że to na początku odsetki stanowią większą część raty, część ta może być uznana za koszt podatkowy i pomniejszyć nasz podatek do zapłacenia. Na początku więc płacimy niższe podatki, a z czasem - wraz ze zmniejszaniem się proporcji odsetek w racie - nasze podatki będą rosły. Lepiej więc mieć najpierw więcej pieniędzy co miesiąc do własnej dyspozycji, żeby zatrudnić je do pracy "na procent składany". A skoro podatki możemy legalnie odroczyć w czasie, to dlaczego z tego nie skorzystać?


Paradoksalnie więc - dzięki temu, że na początku płacimy więcej odsetek - w naszej kieszeni zostaje więcej pieniędzy, które mogą na nas pracować w inny sposób.Polecane artykuły i video w temacie kredytów hipotecznych:


Kredyt hipoteczny na zakup i remont - jak mądrze sfinansować mieszkanie?

499 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie