BANER BLOG.png

Najnowsze materiały z bloga prosto na Twój e-mail:

NA START OTRZYMASZ KALKULATORY DLA INWESTORA W EXCELU

Inwestowanie, czy biznes w nieruchomościach?

Inwestowanie, czy biznes w nieruchomościach? No właśnie.W ostatni wtorek miałem przyjemność być prelegentem na wydarzeniu organizowanym na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu przez Studenckie Forum Business Center Club. Zapytałem osoby na sali: "kto chce INWESTOWAĆ w nieruchomości?" - cała sala podniosła ręce do góry. Później zapytałem: "kto chce PROWADZIĆ BIZNES w nieruchomościach?" - zaledwie kilka osób.


Cała sala podniosła też ręce na pytanie: „kto chce osiągnąć wolność finansową?”.


Do prowadzenia biznesu jednak mało kto się rwie.


Nie ma się co oszukiwać: większość osób nie ma ochoty się uganiać za flipami, użerać z lokatorami albo robić podnajmy.

To jak najbardziej zrozumiałe i dlatego większość osób powinna wybierać stabilne, bezpieczne modele inwestowania w nieruchomości na wynajem - najlepiej selekcjonowane i zarządzane przez specjalistów.


Na dobre usługi związane z inwestycjami w nieruchomości jest ogromny popyt, a wbrew pozorom podaż dobrych specjalistów, doradców, zarządców mieszkaniami na wynajem, managerów spółek zajmujących się grupowym inwestowaniem - jest wciąż mała.


Dla osób, które chcą rozwijać biznes w nieruchomościach jest to świetna wiadomość.


Dla osób, które chcą pasywnie inwestować to też dobra wiadomość, że coraz więcej osób profesjonalizuje inwestowanie w nieruchomości.

W Polsce mamy tak naprawdę bardzo młody rynek inwestowania w nieruchomości. Jeszcze 15 lat temu praktycznie nie było tego tematu (pojedyncze osoby oczywiście inwestowały, ale nie było żadnego profesjonalnego rynku). Przed ’89 rokiem mieszkania były z przydziału, w latach 90. praktycznie nie było kredytów hipotecznych.


Rynek indywidualnego inwestowania nieruchomości w Polsce dopiero się tak naprawdę rozwija.


Czy jest możliwe inwestowanie w nieruchomości bez biznesu?


Podczas prelekcji we Wrocławiu powiedziałem uczestnikom takie zdania:


1) "Żeby INWESTOWAĆ w nieruchomości nie musisz mieć biznesu w nieruchomościach"


2) "Mając BIZNES w nieruchomościach, nie koniecznie automatycznie zostaniesz INWESTOREM w nieruchomości"


3) "Żeby na poważnie dłużej inwestować w nieruchomości musisz mieć BIZNES... nie koniecznie w nieruchomościach".


Co to wszystko oznacza?


Niektórzy powiedzą Ci, że możesz kupić 10 nieruchomości, mieć z każdej po 1500 zł miesięcznie i tym magicznym sposobem osiągniesz wolność finansową na poziomie 15 tysięcy zł miesięcznie... Jest to niestety tylko połowa prawdy. Oczywiście da się kupić 10 nieruchomości, ale na ogół osoby, które tego dokonały... prowadzą jakiś BIZNES.


Z mojego własnego doświadczenia mogę Was zapewnić, że kupowanie nieruchomości na wynajem za pomocą kredytu hipotecznego powyżej trzech sztuk zaczyna wymagać już tyle kapitału, że ciężko jest go zorganizować pracując tylko na etacie. Oczywiście zależy jaki kto ma etat, ale zakładam, że mojego bloga czytają przede wszystkim osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową albo chcące możliwie szybko osiągnąć wolność finansową.


Co więc robić, gdy zacznie się kończyć zdolność kredytowa z etatu? Można oczywiście wykazywać dochody z wynajmu pierwszych mieszkań i czekać za każdym razem rok aż banki zechcą ją wziąć pod uwagę, a jednocześnie oszczędzać z wynajmu i z etatu na kolejne wkłady własne, ale można się też zabrać za biznes.


Tak, jak napisałem powyżej, nie koniecznie musi to być biznes w nieruchomościach, ale żeby przyspieszyć swoją drogę do wolności finansowej będziesz potrzebować jakiegoś biznesu - jakiegoś dodatkowego źródła dochodów. Ponieważ ja zajmuję się głównie nieruchomościami, mogę Ci podać przykłady tego, co można robić na tym rynku aby zarobić dodatkowe pieniądze na kolejne inwestycje:


1) podnajem

2) flipy z inwestorem w modelu 50/50

3) sourcing - wyszukiwanie okazji dla inwestorów

4) organizowanie grupowego inwestowania w nieruchomości


Wszystkie z wymienionych przykładów przetestowałem na sobie. Niektóre odpowiadają mi bardziej, inne mniej. Ważne, żeby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.Jak zacząć inwestować w nieruchomościach?


Najpierw musisz się nauczyć inwestować w nieruchomości i poznać ten rynek z punktu widzenia inwestora. Najlepiej, jeśli zrobiłbyś pierwszą inwestycję dla siebie (z pomocą kogoś kto się na tym zna albo zdobywając wcześniej wiedzę na szkoleniach lub z książek), a dopiero później zaczął pomagać w inwestycjach innym inwestorom. To zapewni Ci doświadczenie, portfolio i wiarygodność.


Osoby, które chcą samodzielnie inwestować w nieruchomości, a w przyszłości może także rozkręcić biznes w nieruchomościach, zapraszam na intensywne szkolenie wprowadzające do tematyki inwestowania w nieruchomości:


www.wojciechgil.pl/nieruchomosci


Na szkoleniu "Intensywny wstęp do inwestowania w nieruchomości" poznasz wszystko, co najważniejsze w zakresie inwestowania w mieszkania na wynajem. Po tym szkoleniu będziesz mógł zostać inwestorem indywidualnym, ponieważ nauczysz się wyszukiwać odpowiednie okazje, analizować je pod kątem finansowym i prawnym, finansować kredytem hipotecznym oraz przeprowadzać remont podnoszący dochody z najmu (podział na pokoje, na kawalerki). Co może nawet ważniejsze niż umiejętności techniczne, dowiesz się jaka jest psychologia inwestowania, jak reagować na to co mówi tłum, jak odróżniać fakty od opinii i jak zabezpieczyć się przed kryzysem finansowym.


Na tym szkoleniu poznasz też podstawy prawa i podatków dla inwestorów indywidualnych (czyli poznasz te elementy podatków, które dotyczą osób inwestujących samodzielnie jako osoby prywatne, a nie jako firma i nie razem ze wspólnikami).


Jak zrobić większy biznes w nieruchomościach?


Osoby, które chcą zostać profesjonalistami (prowadzić biznes) na tym rynku zapraszam serdecznie na szkolenie z prawa spółek i podatków z naciskiem na grupowe inwestowanie i współpracę z inwestorami, które poprowadzę z radcą prawnym i doradcą podatkowym Michałem Tymburskim:


www.wojciechgil.pl/prawo


Na tym szkoleniu dowiesz się jak przeprowadzać transakcje na rynku nieruchomości jako firma, jak rozliczać je ze wspólnikami (aktywnymi oraz kapitałowymi) oraz jak to wszystko odpowiednio zabezpieczyć prawnie i jak zapłacić optymalnie podatki.


UWAGA: Na szkolenie z prawa i podatków w biznesie nieruchomościowym masz ode mnie specjalny rabat jako czytelnik mojego bloga. Na hasło "czytelnik" podane w procesie rejestracji cena na stronie z biletami obniży się o 30%. Rabat jest ważny tylko do końca marca 2019 r.


Pasywnych inwestorów zapraszam do naszej spółki Urbum, w której można inwestować grupowo w mieszkania na wynajem już od 10 tys. zł:


www.urbum.pl

250 wyświetlenia0 komentarz

WG Property sp. z o.o.

KRS: 0000560862

NIP: 5213698228

REGON: 36165301800000

  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle

Najnowsze materiały z bloga prosto na Twój e-mail:

© 2015-2020 WG Property sp. z o.o.

darmowe grafiki czerwone.png