BANER BLOG.png

Najnowsze materiały z bloga prosto na Twój e-mail:

NA START OTRZYMASZ KALKULATORY DLA INWESTORA W EXCELU

Czy przedsiębiorca powinien prosić państwo o pomoc?

Wielu przedsiębiorców wpada teraz - w czasie epidemii koronawirusa - w panikę, obawia się o płynność finansową i o to, czy będzie ich stać na składki na ZUS za siebie i za pracowników. Wierzę jednak, że rolą przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy odnieśli duży sukces, jest dbanie o swoją społeczność i pomoc tym, którzy nie otrzymali od losu tak dużo szczęścia (choć każdy wie, ile nakładów pracy i godzenia się na ryzyko niesie za sobą prowadzenie biznesu) a nie proszenie państwa o pomoc.


Wielu przedsiębiorców domaga się teraz od państwa pomocy, podczas gdy w czasie prosperity krytykują państwo za zbytnie rozdawnictwo i politykę socjalną. Nie mi oceniać, czy pomocy bardziej potrzebuje uboga rodzina pobierająca świadczenia od państwa, czy hotelarz, który straci teraz przychody z kilku miesięcy.


Jak powiedział kiedyś Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico: "Nie jestem socjalistą, jestem brutalnym kapitalistą, ale są gdzieś granice. (...) jeśli nic się nie zmieni, może dojść do rewolucji". Z tego względu uważam, że państwo powinno wspierać najuboższych. Sam jednak jestem przedsiębiorcą z pobudek wolnościowych, ideologicznych i czuję się gospodarczym liberałem, a zatem jestem przeciwny interwencjonizmowi państwowemu w obszarze biznesu.


Dlatego uważam, że przedsiębiorcy powinni dawać przykład i wsparcie dla swojej społeczności, a nie ustawiać się w kolejce po wsparcie finansowe od państwa. Pretensje o to, że państwo proponuje teraz śmieszne 5 000 zł pożyczki (powinno być więcej!) są bardzo groźne dla wolności gospodarczej. Jak uczy historia, państwowe pożyczki dla firm pod zastaw majątku przedsiębiorstwa bywały świetnym mechanizmem do nacjonalizacji.


Nie chcę jednak nikogo oceniać. Jak napisał F. Scott Fitzgerald we wstępie do Wielkiego Gatsbiego: "Ile razy masz ochotę kogoś krytykować, przypomnij sobie, że nie wszyscy ludzie na tym świecie mieli takie możliwości jak ty".


Pamiętajmy jednak, że powinniśmy stanowić wzór zaradności i samemu nieść pomoc bardziej potrzebującym - jeśli chcemy udowodnić wyższą skuteczność gospodarki wolnorynkowej na etatystyczną. Pamiętajcie, że politycy z tego się właśnie utrzymują i to sankcjonuje ich istnienie, że „pomagają” ludziom. Im więcej ludzi do pomagania, tym lepiej. Jak chcecie wzmacniać rolę państwa, to proście o pomoc. Czy to znaczy, że uważam, że państwo nie powinno pomagać przedsiębiorcom? Płacą wysokie podatki i napędzają całą gospodarkę, więc coś im się w zamian należy. Ale jako równa wymiana. Stawienie się w roli ofiary i proszenie o pomoc nie wzmocni pozycji przedsiębiorców w Polsce.

77 wyświetlenia0 komentarz

WG Property sp. z o.o.

KRS: 0000560862

NIP: 5213698228

REGON: 36165301800000

  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle

Najnowsze materiały z bloga prosto na Twój e-mail:

© 2015-2020 WG Property sp. z o.o.

darmowe grafiki czerwone.png