
Szkolenie stacjonarne
12-13 lutego 2021 r.
Warszawa
Dlaczego organizujemy to szkolenie?
Nowoczesne państwo opodatkowuje praktycznie każdy aspekt ludzkiej działalności związanej z finansami: zarabianie, wydawanie, dziedziczenie, oszczędzanie oraz inwestowanie pieniędzy. Opodatkowany jest także niemal każdy rodzaj transferu majątku, taki jak wniesienie aportu do spółki lub jej przekształcenie. Nawet w sytuacji, w której de facto nie wystąpił żaden zysk.
Wprowadzany do polski Nowy Ład dodatkowo komplikuje sytuację oraz przynosi nam różnego rodzaju nowe podatki, do których polscy przedsiębiorcy nie są ani przyzwyczajeni, ani organizacyjnie przygotowani (procentowa składka zdrowotna, podatek od wydatków w spółce, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, niejasne reguły dotyczące ryczałtu, enigmatyczny CIT estoński oraz wiele innych nowych, nie do końca przemyślanych konstrukcji).
Na tym szkoleniu pragniemy przedstawić modele prowadzenia biznesu, które zapewniają:
(a) możliwie najniższe opodatkowanie dochodu,
(b) możliwie największe bezpieczeństwo w zakresie ochrony majątku.
Już wcześniejsze opodatkowanie spółki komandytowej podatkiem CIT sprawiło, że w Polsce praktycznie przestał funkcjonować prosty sposób aby płacić jednokrotny podatek liniowy (19%), a jednocześnie korzystać z ograniczenie odpowiedzialności w spółce z o.o.
Wszędzie na świecie prowadzenie biznesu jest działalnością, która generuje ryzyko i ustawodawstwa większości krajów świata praktycznie od wieków (spółka komandytowa istnieje od czasów średniowiecza) zapewniają możliwości ograniczania odpowiedzialności osobistej wspólników. W Polsce teoretycznie działają spółki z o.o. i spółki akcyjne, które pozwalają minimalizować ryzyko wspólników, ale nowe podatki nakładane na te formy prowadzenia działalności skutecznie zniechęca wielu przedsiębiorców do stosowania tych form prowadzenia biznesu.
Już sam fakt opodatkowania wynagrodzenia członków zarządu według skali 17/32%, a do tego dołożenie w Nowym Ładzie 9% składki zdrowotnej, spowoduje, że wielu przedsiębiorców może się zniechęcić do prowadzenia biznesu w formie spółki z o.o. Nic bardziej mylnego. Konieczne jest poukładanie na nowo biznesu w ten sposób aby korzystać z ochrony jaką daje spółka z o.o., a jednocześnie zaplanować transfery do wspólników i zarządu w taki sposób aby legalnie zminimalizować podatki.
Istnieje wiele sposobów aby na gruncie przepisów obowiązujących od 2022 r. minimalizować obciążenie podatkowe. Możliwe jest łączenie spółki z o.o. ze spółką komandytowo-akcyjną, dzięki czemu można płacić jednokrotnie 19-procentowy podatek dochodowy i nie płacić procentowej składki zdrowotnej od dochodu. Możliwe jest łączenie spółki z o.o. z jednoosobową działalnością gospodarczą na ryczałcie albo przykładowo korzystanie z Ulgi na Badania i Rozwój (B+R), a do tego z ulgi IP BOX (co jest szczególnie korzystne dla osób żyjących z tworzenia własności przemysłowej, programistów itp.). Można także łączyć biznes prowadzony w Polsce z posiadaniem spółki za granicą.
Te sposoby są już opisane w wielu miejscach w Internecie i nie odkrywany w tym zakresie przysłowiowej Ameryki. Problem polega na tym, że wielu doradców propagujących te metody nie mówi o tym, jak działa obowiązująca w Polsce od 2016 r. klauzula o unikaniu opodatkowania. Na jej podstawie fiskus może uznać za nieistniejące konstrukcje oraz transakcje, które były zastosowane wyłączenie w celu uniknięcia lub zminimalizowania opodatkowania. Dlatego każdy biznes i każda transakcja muszą być przemyślane indywidualnie aby nie narazić się na zastosowanie klauzuli.
Na tym szkoleniu pokażemy konkretne przykłady i pomożemy przeanalizować Twój biznes w zakresie tego, która konstrukcja może zostać zastosowana u Ciebie i jak to wszytko poukładać, żeby nie narazić Cię na niepotrzebne ryzyko podważenia Twoich metod przez Urząd Skarbowy.
Dla kogo jest to szkolenie?
1) Dla osób planujących założyć firmę w 2022 r.
- poznasz różne formy prowadzenia biznesu i dowiesz się jaka forma będzie dla Ciebie najkorzystniejsza (spółka, działalność, może od razu kilka spółek)
- dowiesz się jak zacząć, żeby na początku nie popełnić kosztownych błędów
2) Dla przedsiębiorców, których podatki wzrosną w Nowym Ładzie, jeśli nic nie zmienią w swoim biznesie
- dowiesz się jak przekształcić firmę, żeby zminimalizować obciążenia podatkowe
- dowiesz się, czy lepiej przekształcić istniejącą firmę, czy lepiej założyć nową
- dowiesz się, czy już czas, żeby podzielić biznes na kilka spółek, żeby ograniczyć ryzyko
3) Dla osób łączących inwestowanie (np. na rynku nieruchomości) z pracą na etacie
- dowiesz się jaką formę opodatkowania wybrać, żeby optymalnie łączyć inwestycje z etatem
- odpowiemy na pytanie, czy w Twojej pracy jest realne, żeby przejść na kontrakt B2B i jak to łączyć z inwestowaniem (jak nie odpaść na "teście przedsiębiorcy" wystawiając fakturę jednemu klientowi)
4) Dla freelancerów, programistów, cyfrowych nomadów, którzy myślą o zmianie rezydencji podatkowej
- dowiesz się, czy założenie spółki za granicą da Ci realne korzyści
- dowiesz się, czy i kiedy mając spółkę za granicą i tak zapłacisz podatek od całego dochodu w Polsce
- poznasz sposoby na realne opodatkowanie dochodów wyłącznie za granicą (na poziomie spółki i osoby fizycznej)
5) Dla właścicieli i pracowników biur rachunkowych, którzy chcą rozszerzyć zakres usług
- zapraszamy również kolegów i koleżanki z branży consultingowej, którzy chcieliby zwiększyć swoje kompetencje i być może nawiązać z nami współpracę
6) Dla studentów i doktorantów prawa oraz kierunków ekonomicznych
- jeśli chcesz zdobyć cenne umiejętności doceniane na rynku pracy i pogłębić swoją wiedzę akademicką o doświadczenia praktyków biznesu, zapraszam serdecznie na nasze szkolenie
- po szkoleniu otrzymasz od nas certyfikat uczestnictwa potwierdzający zdobytą wiedzę
- możliwe, że na szkoleniu poznasz swoich przyszłych pracodawców
- jeśli jesteś studentem, napisz do nas koniecznie w sprawie rabatu!
Kto poprowdzi szkolenie?

dr hab. Paweł Kossecki
dr hab. Paweł Kossecki - doradca podatkowy, profesor finansów, wykładowca akademicki, specjalista w zakresie wycen aktywów niematerialnych, prezes zarządu spółki doradczej Kossecki Tax Planning sp. z o.o.
Karierę w finansach Paweł rozpoczynał od pracy w międzynarodowym funduszu inwestycyjnym jako analityk. Nadzorował inwestycje m.in. w Brazylii, Indonezji, Rosji, na Ukrainie, w Gwatemali, Armenii i Chorwacji.
Po zdobyciu bogatych doświadczeń w funduszu Paweł rozpoczął pracę jako doradca w Ministerstwie Skarbu Państwa, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w Agencji Rozwoju Przemysłu.
Jako doradca podatkowy Paweł specjalizuje się w podatkach dochodowych (PIT i CIT), międzynarodowym opodatkowaniu dochodów i majątku oraz w wycenach przedsiębiorstw. Paweł reprezentuje także podatników przed organami podatkowymi oraz przed Sądem Administracyjnym.
Prowadził wykłady w Szkole Głównej Handlowej, na Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytecie Warszawskim oraz na studiach podyplomowych dla Służb Skarbowych,
Obecnie Paweł obsługuje klientów m.in. z Francji, Holandii, Czech, Wielkiej Brytanii, USA, Włoch, Niemiec i Belgii w zakresie doradztwa podatkowego, dokumentacji cen transferowych oraz prowadzenia spółek międzynarodowo.
Jest autorem stukilkudziesięciu wycen przedsiębiorstw oraz wartości niematerialnych i prawnych (marki, prawa autorskie, własności przemysłowe).
Dzięki połączeniu wiedzy z zakresu podatków oraz wycen aktywów niematerialnych, Paweł oferuje swoim klientom skuteczne rozliczanie ulgi B+R oraz IP Box.

Wojciech Gil
Wojciech Gil - prawnik, przedsiębiorca, inwestor, współzałożyciel i członek zarządu Urbum spółka z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna, założyciel i prezes zarządu WG Property sp. z o.o., autor bloga wojciechgil.pl
Wojciech jest absolwentem prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim. Na Wydziale Prawa obronił pracę magisterską z odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości podatkowe.
Zaczął inwestować na giełdzie w czasie kryzysu 2007-2009 i od tamtego czasu jest aktywnym inwestorem oraz obserwatorem zmian zachodzących w gospodarce.
W trakcie studiów Wojciech pracował jako doradca finansowy i prowadził spółkę z o.o. zajmującą się podnajmem nieruchomości. Po studiach pracował w kancelarii radców prawnych, gdzie zajmował się głównie sprawami podatkowymi.
Od 2013 r. Wojciech aktywnie inwestuje na rynku nieruchomości oraz doradza inwestorom indywidualnym i przedsiębiorcom.
Inwestując w czasie kryzysu, pracując w branży finansowej oraz w doradztwie podatkowym, Wojciech nauczył się, że sekretem sukcesu w inwestycjach jest nie tylko pomnażanie kapitału, ale także jego zabezpieczenie i minimalizacja obciążeń podatkowych.
Główne tematy omawiane szkoleniu:
1) Przegląd zmian wprowadzonych przez Polski Ład
2) Przegląd i omówienie form prawnych do optymalnego prowadzenia biznesu w kontekście Polskiego Ładu
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- spółka z o.o.
- spółka komandytowa
- spółka z o.o. spółka komandytowa
- spółka komandytowo akcyjna
* omówione zostaną zarówno aspekty podatkowe, prawne jak i praktyczne (na przykładach konkretnych biznesów)
** otrzymasz gotowe arkusze w Excelu do przeprowadzania symulacji opodatkowania w różnych formach prawnych prowadzenia biznesu
3) Omówienie ulg podatkowych
- ulga B+R (na badania i rozwój)
- ulga IP BOX
- podatek estoński
4) Firma za granicą i zmiana jurysdykcji podatkowej
- jak wybrać zagraniczną jurysdykcję - czy każdą firmę da się przenieść za granicę?
- kiedy i jaki podatek zapłacę w Polsce
- jak zostać digital nomadem
- jak zmienić rezydencję podatkową
- podatek CFC (od zagranicznej spółki kontrolowanej)
5) Jak stworzyć holding i zabezpieczyć majątek
- jak wypłacać dywidendę do spółki matki, legalnie nie płacić podatku i zabezpieczać majątek
Jeden z przykładów omawianych na szkoleniu (spółka komandytowo-akcyjna - warianty opodatkowania w zależności od podziału zysków między wspólnikami):

Czas, miejsce i zapisy:

13-14 II 2022
Warszawa
10:00-17:00 - sobota i niedziela
*od 19:00 w sobotę - afterparty (integracja, kolacja, rozmowy w kuluarach)
Golden Floor Tower
ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa
Koszt: 2500 zł
*rabat dla czytelników bloga (-710 zł)
1790 zł (faktura VAT ZW)
Tylko 15 miejsc łącznie
zostało: 7 miejsc