k


W skrócie o Rayu

Ray Dalio to amerykański inwestor, manager funduszy hedgingowych, filantrop. Założył jeden z największych na świecie fundusz hedgingowy, uznawany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. 

W książce "Money. Mostrzowska gra" Tony Robbins opisał genialne metody inwestowania Raya Dalio, które zapewniły funduszowi zarządzanemu przez Raya regularne zyski przez szereg lat, co jest niezwykłą rzadkością. Niemal żaden inwestor w długim okresie nie jest w stanie pokonać rynku. Ray robi to od wielu lat obracając miliardami dolarów.

Ray urodził się w dzielnicy Queens w Nowym Jorku jako jedyne dziecko muzyka jazzowego. Pierwsze akcje kupił, gdy miał 12 lat. Wybrał akcje Northeast Airlines ponieważ mógł je kupić za 5 dolarów. Wspomina, że nienawidził szkoły i nie lubił się uczyć. Zawsze najbardzije kochał wolność i poważnie zaczął uczyć się na studiach, ponieważ miał wolny wybór w doborze zajęć. Skończył Long Island University oraz uzyskał tytuł MBA na Harvardzie.


Zasady Raya Dalio opracowane subiektywnie przeze mnie

Opracowałem (nieco subiektywnie) 10 zasad sukcesu, o których wspomina Ray Dalio w załączonym video. Ray mówi o wielu sprawach, można by je streścić do pięciu zasad albo szczegółowo opisać kilkanaście. Mi udało się streścić je do dziesięciu. Najlepiej obejrzyj video, ale jeśli wolisz przeczytać o zasadach sukcesu Raya, które sam wybrałem i opatrzyłem własnym komentarzem, to zapraszam Cię do lektury.


1) Musisz mieć cele 

O tym napisano już chyba wszystko. Nie można jednak zignorować tego tematu, Ray Dalio stawia cele na pierwszym miejscu jeśli chodzi o drogę do osobistego i finansowego sukcesu. 

*(Jeśli chcesz nauczyć się wyznaczać cele, możesz sięgnąć do genialnej książki Briana Tracy "Plan Lotu").2) Musisz podążać za celami rozwiązując problemy

Samo posiadanie celów nie wystarczy. Cele osiąga się podążając za nimi drogą, która jest usłana problemami. To pokonywanie problemów, konsekwentnie, jeden po drugim, prowadzi nas do celu i do sukcesu.


3) Musisz rozpoznawać prawdziwe źródło problemów i uczyć się na błędach

Muisz nauczyć się zauważać nie pojedyńcze problemy, ale "rodzaje problemów". Musisz zacząć zauważać, jakie rodzaje problemów powtarzają się stale w Twoim życiu, jaki jest ich schemat, jakie przyczyny i jakie skutki. 

Zamiast doraźnego rozwiązania pojedyńczego problemu, możesz wówczas odkryć sposób na radzenie sobie już zawsze z danego rodzaju problemami oraz możesz wyeliminować pewne problemy raz na zawsze.4) Musisz pozbyć się barier Twojego ego by zdiagnozować problemy

Aby zdiagnozować swoje problemy musisz wyzbyć się barier Twojego ego, które nie dopuszcza Cię abyś przyznał się do tego z czego wynikają Twoje problemy.

Nasze problemy na ogół wynikają z naszego wnętrza, z tego jacy jesteśmy. Większość ludzi wini jednak otaczającą rzeczywistość. 

Jeśli staniesz w prawdzie przed samym sobą i nauczysz się obserwować siebie a w końcu zrozumiesz jaki jesteś naprawdę, to znajdziesz rozwiązanie wszystkich swoich problemów.

Jeśli nie przekroczysz bariery ego, bez końca będziesz powtarzał te same błędy.

Bariera Ego jest najgorszą przeszkodą w drodze do sukcesu. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie swoich błędów, a zrozumieć można je tylko wtedy, gdy się do nich przyznasz, pogodzisz się z nimi i wyciągniesz z tego naukę. Nie powinieneś karać się za błędy jak ma to miejsce w szkole. Obserwuj, ucz się, usuwaj prawdziwe źródła problemów.5) Zaplanuj co zrobisz z tymi problemami

Gdy już zdiagnozujesz jakie masz problemy - czyli jakie cechy Twojej osobowości powodują problemy - musisz zaplanować co z tym zrobisz. 

Nie przejmuj się tym, że okazało się, że problem leży w Twojej osobowości - problem jest tylko jedną stroną jakiejś cechy, musisz się nauczyć wykorzystywać drugą, mocną stronę tej cechy.

Na przykład może okazać się, że jesteś osobą bardzo kreatywną, a jednocześnie nierzetelną, zawalasz terminy, nie kończysz różnych zadań. Bardzo wysoka kreatywność idzie często w parze z niesolidnością w dokańczaniu zadań ponieważ osoby kreatywne właśnie w taki sposób myślą - mają wielką wizję, cały czas ją tworzą i udoskonalają, ale zapominają, że "zrobione jest lepsze niż idealne" ("Done is better than perfect"). 

Jeśli odkryjesz w sobie taką cechę znajdź sposób jak ją dobrze wykorzystać. Popracuj nad solidnością albo stwórz zespół z osobami, które uzupełnią Twoje brakujące cechy. 

Jeśli jesteś kreatywnym przedsiębiorcą, możesz być kiepskim managerem. Najlepiej znajdź dobrego managera, a jeśli na razie nie możesz sobie na to pozwolić, to trenuj dyscyplinę i szkol się w temacie zarządzania.


6) Naucz się widzieć rzeczywistość taką, jaka jest i ucz się z niej

Dostrzegaj rzeczywistość taką jaka jest naprawdę, a nie taką jaka wyłania się z powszechnych poglądów i opinii. Jak to zrobić? Zobacz punkt 8 i 9 tej listy.


7) Polub dwuznaczność

Ray Dalio mówi, że słabości są drugą stroną siły - drugą stroną tego samego medalu. Nie możesz się nauczyć jeździć na nartach, jeśli się nie poprzewracasz na początku. Z jednej strony jest ryzyko, z drugiej strony jest zysk, z jednej strony są porażki, z drugiej sukces. Tak działa ta gra, to powinno być dla Ciebie obojętne emocjonalnie. Po prostu ucz się na porażkach i idź do przodu nie biorąc niczego do siebie.


8) Ciesz się jeśli nie masz racji, szukaj osób, które mają zupełnie inne zdanie

Większość ludzi cieszy się, jeśli na koniec dyskusji powiedzą "a nie mówiłem!". Jednak wtedy niczego się nie uczą. 

Rozmawiaj z ludźmi, którzy mają zupełnie inne spojrzenie i ucz się. Nie zawsze musisz mieć rację. Tylko w ten sposób będziesz się uczył przez całe życie i udoskonalisz swoje sposoby radzenia sobie z problemami. Zapomnij o swoim ego. Lepiej sie czegoś nauczyć, udoskonalić, odnieść sukces, niż przez cały czas "mieć rację".

Otacza się osobami, które mają otwarte umysły, słuchaj ścierających się zdań wielu błyskotliwych osób i porównuj te opinie z faktami, które sam potrafisz zaobserwować. Konfrontuj opinie mądrych ludzi, wyciągaj z nich wnioski, ale...


9) Odrzuć opinie i opieraj się wyłącznie na faktach

Dla Raya świat działa jak maszyna. Wszystko ma swoje przyczyny, konkretne przyczyny powodują konkretne skutki.

Opinie innych mądrych i błyskotliwych ludzi są ważne, ale są tylko elementem ścieżki mającej doprowadzić Cię do prawdy.


10) Możesz ćwiczyć mózg tak jak ciało

Mózg działa tak samo jak reszta ciała i możesz go ćwiczyć tak jak mięśnie. Są elementy ciała, których nie możesz zmienić, jak układ kostny i podobnie wiele w swoim umyśle nie będziesz w stanie zmienić. Jednak wiele zdolności umysłu możesz wyćwiczyć tak, jak mięśnie.

Żeby to zrobić, musisz mieć stale otwartą głowę na nowe doświadczenia i naukę.

***

Zasady Raya Dalio dotyczące inwestowania zostały opisane przez Tonyego Robbinsa w książce "Money. Mostrzowska gra".

P.S.

Dopiero po napisaniu tego artykułu zauważyłem, że w internecie jest video "10 zasad sukcesu Raya Dalio" (też po angielsku) - możesz je obejrzeć jako uzupełnienie tego tekstu, są tam zasady, o których nie wspomniałem (m.in. dotyczące medytacji).

{ 1 komentarze... read them below or add one }

Najciekawsze materiały prosto na Twojego maila:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

O autorze:

O autorze:
Wojciech Gil - przedsiębiorca, inwestor, prawnik. Właściciel WG Property sp. z o.o. (inwestycje w nieruchomości). Z wykształcenia prawnik i historyk, z zamiłowania pasjonat wszelkich form przedsiębiorczej działalności człowieka.

Śledź na Facebooku:

Wojciech Gil. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Reklama:

- Copyright © wojciechgil.pl -Metrominimalist - Designed by Johanes Djogan -