k


Poniżej przedstawiam listę książek, które uważam za najważniejsze książki biznesowe jakie przeczytałem. Lista będzie regularnie uzupełniana. 


"7 nawyków skutecznego działania" - Stephen R. Covey


Na początek przedstawiam "7 nawyków skutecznego działania" Stephena Coveya. W książce tej spisane zostały absolutnie konieczne każdemu człowiekowi, który poważnie traktuje swoje życie, podstawy dotyczące kształtowania charakteru. Książka dotyczy nie tylko biznesu, ale i wszelkich relacji międzyludzkich, z dużym naciskiem na relacje rodzinne.

Covey przedstawia w swojej książce "zasady", które nie podlegają nigdy zmianom i są zawsze aktualne, w przeciwieństwie do "norm kulturowych", które nieustannie się zmieniają. 
"Kultura: ulegaj coraz silniejszej sekularyzacji i cynizmowi. 
Zasada: uznaj, że nasza podstawowa potrzeba sensu oraz wszystkie pozytywne rzeczy, jakich pragniemy w życiu, mają źródło w zasadach - a naturalne prawa, jak osobiście wierzę, mają źródło w Bogu"
Siedem nawyków skutecznego działania Covey podzielił na nawyki "Prywatnego Zwycięstwa", nawyki "Zwycięstwa Publicznego" oraz nawyk "Odnowy". 

Nawyki Prywatnego zwycięstwa to:
1) Bądź proaktywny (zasady wizji własnej)
2) Zaczynaj z wizją końca (zasady przewodnictwa)
3) Rób najpierw to, co najważniejsze (zasady zarządzania sobą)

Nawyki Zwycięstwa Publicznego to:
4) Myślenie w kategoriach wygrana-wygrana (zasady przewodzenia innym)
5) Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym (empatia)
6) Synergia (zasady twórczej współpracy)

Nawyk Odnowy to:
7) Ostrzenie piły (zasady wszechstronnej samoodnowy)

Covey szczegółowo opisuje każdy z wymienionych nawyków, opisuje techniki wyrabiania ich w sobie oraz przedstawia liczne przykłady z własnego życia na poparcie skuteczności tych nawyków oraz wskazuje na konieczność ciągłego doskonalenia się. Ogromy nacisk Covey kładzie na na odpowiedzialność i wolność wyboru: "Pokażcie mi kogoś, kto miałby dość pokory, by przyjąć odpowiedzialność za swoją sytuację i dość odwagi, by podjąć inicjatywę i zrobić wszystko, co konieczne, by w twórczy sposób pokonać - lub ominąć - trudności, a ja wam pokażę szczyt potęgi wolnego wyboru".

O autorze: Stephen R. Covey - w roku 1996 amerykański tygodnik Time umieścił Stephena R. Coveya na liście najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. W roku 1998 Covey uhonorowany został m.in. odznaczeniem Thomas Moore College Medallion. W tym samym roku otrzymał także międzynarodową nagrodę pokojową – Sik'h 1998 International Man of Peace Award. Był dziadkiem 51 wnucząt ;)"Inwestycyjny poradnik bogatego ojca" - Robert Kiyosaki


Pozycja znacznie ambitniejsza niż klasyczny "Bogaty ojciec". "Inwestycyjny poradnik bogatego ojca" to już książka znacznie bardziej zaawansowana, w której są zawarte rady jak zbudować naprawdę duży biznes. Niech Was nie zmyli byk i niedźwiedź na okładce - ta książka nie jest o inwestowaniu na giełdzie. Ta książka jest o budowaniu biznesu tak dużego, że będzie go można wprowadzić na giełdę.

Przede wszystkim jest to książka znacznie bardziej realistyczna niż inne książki Kiyosakiego, które mają na ogół funkcję motywacyjną. W "Inwestycyjnym poradniku" Kiyosaki wprost pisze, że:

"Jeśli chcesz być bogatą osobą prywatną, musisz być na papierze tak biedny, jak to tylko możliwe (...). Wszystko co jest zapisane na twoje nazwisko, ja nazywam celem dla łupieżców i prawników" - R. Kiyosaki
Pewnie wiele osób, które przeczytało "Bogatego ojca" od razu rzuca pracę i zakłada firmę. Na ogół pewnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. W "Inwestycyjnym poradniku" zdziwi Cię to, że Kiyosaki poleca najpierw pracować na etacie i budować biznes po godzinach, zabezpieczać się finansowo, oszczędzać realizację podstawowych planów, a dopiero później poleca agresywny rozwój biznesu. To bardzo realistyczne i mądre rady.

Kiyosaki tłumaczy też, że firmy powinny być prowadzone w formie spółek, które nie są twoim przedłużeniem, ale są twoim klonem. W Polsce będą to spółki z o.o. i spółki akcyjne. 

Ja osobiście mam kilkuletnie doświadczenie w doradzaniu firmom w sprawach podatkowych, widziałem różne struktury firm i uwierz mi: każda poważna firma jest podzielona na wiele spółek i na wypadek, gdyby jedna z nich zbankrutowała biznes może dalej działać. Poznałem ludzi, którzy mają długi rzędu 2.000.000 zł (słownie: dwóch milionów zł) bo prowadzili firmy jako jednoosobowe działalności albo spółki osobowe (nie mówiąc już o spółce cywilnej, która w ogóle nie jest spółką - mówię Ci to jako prawnik). 

Jeśli nie chcesz przedzierać się przez prawniczy żargon w fachowej literaturze na temat optymalizacji struktur prawnych w biznesie, to po prostu przeczytaj książkę "Inwestycyjny poradnik Bogatego Ojca" i poleć swojemu prawnikowi i doradcy podatkowemu wprowadzenie tych porad w życie.


"Fastlane Milionera" - MJ DeMarcoTrochę kontrowersyjnie postawiony obok Kiyosakiego DeMarco, który wprost pisze, że finansowe porady Kiyosakiego są złe, a on zna prawdziwą szybką ścieżkę milionera. 

Autor tej książki to z początku typowy startupowiec, któremu udało się o własnych siłach zostać multimilionerem. Po studiach porzucił klasyczną karierę w zawodzie i podejmował się różnych dorywczych prac takich jak sprzątanie w chińskiej restauracji, bycie szoferem limuzyny... po godzinach uczył się programować i nieustannie szukał pomysłu na na prawdę duży biznes, który uczyni go bogatym człowiekiem. Doświadczenia z pracy szofera przełożył na internetową aplikację limos.com służącą do rezerwowania limuzyn. 

Jednoosobowo obsługiwał klientów z całych Stanów Zjednoczonych czym udało mu się pokonać powolną korporacyjną konkurencję. Sprzedał swoją aplikację za milion dolarów, a następnie odkupił za niższą cenę, gdy firma, która ją przejęła doprowadziła ją do upadku. Po raz drugi sam odbudował potęgę limos.com i sprzedał po raz drugi za kilkanaście już milionów dolarów.

DeMarco jest bardzo radykalny w swoich poglądach. Przedstawia całą filozofię, która kierowała człowiekiem takim jak on, przedstawia niechęć do marnowania czasu na głupie pogadanki w biurze pracując na etacie, ostro krytykuje rady doradców finansowych polecających odkładanie drobnych kwot przez całe życie, żeby na starość być bogatym. 

Obecnie DeMarco ma na swoim koncie sprzedaż serwisów internetowych za miliardy dolarów i jest inwestorem w wielu przedsięwzięciach. Żyje z dochodów pasywnych płynących z firm, w które zainwestował. Jego książkę możesz nabyć tutaj.


*Kupując książki korzystając z linków na tej stronie wspierasz mojego bloga, a w przypadku dokonania zakupów w księgarni tolle.pl (czyli obecnie dotyczy to książki Kiyosakiego i Coveya) dodatkowo dorzucasz się do akcji charytatywnych, na które jest przeznaczana część zysku od każdej sprzedanej książki.


{ 1 komentarze... read them below or add one }

Najciekawsze materiały prosto na Twojego maila:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

O autorze:

O autorze:
Wojciech Gil - przedsiębiorca, inwestor, prawnik. Właściciel WG Property sp. z o.o. (inwestycje w nieruchomości). Z wykształcenia prawnik i historyk, z zamiłowania pasjonat wszelkich form przedsiębiorczej działalności człowieka.

Śledź na Facebooku:

Wojciech Gil. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Reklama:

- Copyright © wojciechgil.pl -Metrominimalist - Designed by Johanes Djogan -