k

"Spółka sierota" to termin będący wolnym tłumaczeniem angielskiego terminu "orphan structure". Termin ten odnosi się do podmiotów (w tym głównie spółek) w których udziały formalnie posiada inny podmiot, niż rzeczywisty beneficjent i osoba decyzyjna w danym podmiocie. Udziały takie mogą zostać powierzone innej osobie na podstawie umowy trustu albo może je posiadać fundacja (która sama ze swej istoty nie posiada "właściciela").

"Spółki sieroty" są stosowane w konstrukcjach typu off-shore (spółki w zamorskich rajach podatkowych) w celu zapewnienia, że aktywa "spółki sieroty" nie są traktowane jako własność podmiotu, który stworzył "spółkę sierotę". Ma to na celu ochronę majątku ulokowanego w "spółce sierocie". W przypadku bowiem bankructwa podmiotu finansującego "spółkę sierotę" majątek "spółki sieroty" nie będzie podlegał licytacji jako własność bankruta.

Innym powodem tworzenia "spółki sieroty" jest chęć uniknięcia lub zminimalizowania regulacji, które mogłyby zostać zastosowane w konstrukcji spółek powiązanych na terenie państw stosujących niekorzystne regulacje (podatkowe, gospodarcze).

Z tworzeniem "spółki sieroty" wiąże się ryzyko podobne do każdej struktury z wykorzystaniem trustu. Jak sama nazwa wskazuje umowa trustu opiera się na zaufaniu (trust). Tworząc trust donator przekazuje na rzecz trustee określony w umowie trustu majątek, a trustee ma tym majątkiem zarządzać zgodnie z umową trustu. W Polsce zakładanie trustów jest bardzo ograniczone i sprowadza się jedynie do konstrukcji fiducjarnego nabywania nieruchomości oraz umowy zarządu powierniczego. { 1 komentarze... read them below or add one }

  1. Dobry sposób, żeby chronić kapitał w niepewnych czasach...

    OdpowiedzUsuń

Najciekawsze materiały prosto na Twojego maila:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

O autorze:

O autorze:
Wojciech Gil - przedsiębiorca, inwestor, prawnik. Właściciel WG Property sp. z o.o. (inwestycje w nieruchomości). Z wykształcenia prawnik i historyk, z zamiłowania pasjonat wszelkich form przedsiębiorczej działalności człowieka.

Śledź na Facebooku:

Wojciech Gil. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Reklama:

- Copyright © wojciechgil.pl -Metrominimalist - Designed by Johanes Djogan -