k


Spotkałem się niedawno z Maciejem Drozdowskim i Jakubem Wojciechowskim, którzy planują stworzyć kawiarnię w angielskim autobusie, w której będzie można pić starannie wyselekcjonowane gatunki kawy, zwiedzać Warszawę i organizować imprezy.

Skąd pomysł na Busload Caffee i jak to będzie wyglądało? Wysłuchajmy samych przedsiebiorców:

WG: Maćku, skąd pomysł na restaurację w angielskim autobusie?

Maciej Drozdowski: Przez ostatnie kilka lat pracowałem w kawiarniach i obserwowałem kawowe nawyki Polaków. Przez te kilka lat podejście do kawy znacznie się zmieniło, ludzie poszukują teraz coraz ciekawszych smaków, chętnie zapłacą więcej za bardziej wymyślną i dobrą kawę, niż za typową americanę. Jednocześnie ludzie szukają ciekawych miejsc aby przyjemnie spędzić czas, zobaczyć coś nowego. Autobus, który będzie jeździł po najciekawszych miejscach w Warszawie, w którym będzie serwowana najlepsza kawa, wydał mi się idealnym pomysłem, żeby trafić w gusta zarówno osób mieszkających w Warszawie, jak i turystów.


Widzę, że jesteś znawcą kawy. Jaką kawę będziesz proponował gościom Busload Caffee?


espresso romano, czyli kawa z cytryną

MD: Jeśli chodzi o bardziej alternatywne sposoby serwowania kawy, chcemy aby była serwowana jako dripper, syfon czy areopress . Palenie ziaren i ich dobór ustalimy wspólnie z właścicielami Coffee Zone oraz z palarnią w Szwecji.


A co będzie do jedzenia?

MD: Jeśli chodzi o jedzenie, stawiamy na świeże i regionalne produkty, chcemy serwować naszym gościom tradycyjne polskie ciasta, takie jak makowiec, mrowisko czy sękacz. Natomiast jeśli chodzi o słone przekąski, np. kanapki, będziemy przygotowywać je na bieżąco z produktów zakupionych na lokalnych targach oraz z produktów sezonowych. Chcemy wprowadzić np. kanapki z kindziukiem, ze słodkowodnymi rybami, takimi jak płocie czy okonie. Dodatkowo, nawiazujac do tradycji, chcemy zaproponować przekąski lunchowe takie jak np. kałduny czy babka ziemniaczana.

Wiem, że stawiacie również na turystów z zagranicy. Jakie są ich kawowe gusta?

MD: O dziwo gusta obcokrajowców są znacznie prostsze niż Polaków. Polacy często wybierają różne udziwnione kawy i są skłonni płacić za nie jak za obiad. Obcokrajowcy częściej wybierają zwykłe espresso albo americanę z mlekiem. Zależy im jednak na odwiedzeniu ciekawych miejsc i na poznaniu historii i zabytków Warszawy. I my to chcemy połączyć.Kuba, z tego co wiem, będziesz odpowiedzialny m.in. za organizowanie eventów w Busload Caffee. Co się będzie działo?


Jakub Wojciechowski: Chcemy organizować w Busload Caffee przede wszystkim wycieczki po mieście z przewodnikiem, z którym będzie można poznawać zabytki i historię najciekawszych miejsc w Warszawie. Poza tym będziemy organizowali m.in. spotkania biznesowe i koncerty młodych zespołów. Będzie też można zorganizować u nas wieczór kawalerski, panieński albo imprezę integracyjną dla firmy.


A co się będzie działo w Busload Caffee poza sezonem wakacyjnym?

MD: Autobus będzie służył jako food truck. Poza sezonem, gdy nie będzie takiego zapotrzebowania na wycieczki po mieście, autobus będzie stał w jednym lub kilku bardziej stałych miejscach i zawsze będzie można do niego wpaść na coś dobrego do wypicia, zjedzenia albo żeby zorganizować imprezę. Oczywiście poza sezonem również aktualna będzie cała oferta koncertowa i eventowa.


Maćku, teraz seria pytań do Ciebie, jako do pomysłodawcy biznesu: skąd pomysł na własny biznes, skąd czerpiesz wiedzę o biznesie, jaka była Twoja inspiracja, żeby założyć własny biznes?

MD: Pomysł na biznes, który ostatecznie przybrał formę Busload Caffee, powstał w ramach projektu na moich studiach. Studiuję ekonomię i mieliśmy zrobić biznesplan własnego pomysłu na biznes. Opracowałem plan stworzenia kawiarni w typowym angielskim autobusie piętrowym. Mój pomysł został bardzo pozytywnie odebrany przez panią profesor, opiekunkę projektu. Pomogła mi w dopracowaniu szczegółów, a teraz ja, razem z Kubą, chcemy wprowadzić ten plan w życie.


Czyli studia ekonomiczne są przydatne przy prowadzeniu własnego biznesu?

MD: Tak, studia bardzo się przydają. Na studiach nauczyłem się min. profesjonalnie tworzyć biznesplany i opracowywać finansowanie całego przedsięwzięcia.


Jeśli już mowa o finansowaniu - romawialiśmy o sfinansowaniu Twojego pomysłu w części poprzez crowdfunding. Co myślisz o takiej formie finansowania biznesu?

MD: Na pewno jest to bardzo dobra forma finansowania pomysłu na biznes, znacznie bezpieczniejsza niż kredyt. Wstępnie kontaktowałem się z portalem polakpotrafi.pl i mój pomysł został przyjęty. Kwota jaką będę mógł pozyskać przez crowdfunding raczej nie wystarczy na sfinansowanie całego przedsięwzięcia, ale na pewno będzie bardzo pomocna.


Co ludzie wpłacający środki poprzez crowdfunding będą mieli w zamian za współfinansowanie Waszego projektu?

MD: Na pewno podstawowym prezentem będzie kawa w Busload Caffee. W zależności od wpłaconej kwoty będzie to jedna lub kilka kaw albo kawa i poczęstunek. Pewnie będzie też możliwość uczestnictwa w wycieczce albo zorganizowania własnej imprezy. Jesteśmy teraz w tracie opracowywania całej kampanii, będziemy nagrywać film promocyjny i wymyślać resztę prezentów.


Chcecie korzystać z crowdfundingu na polskich platformach, czy też na zagranicznych?

MD: Liczymy na duże zainteresowanie naszym pomysłem ze strony turystów odwiedzających Warszawę. Dzięki pracy w kawiarniach mam doświadczenie w zakresie gustów kawowych klientów z zagranicy, a jednocześnie znamy turystyczne potrzeby obcokrajowców - m.in. dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym przewodnikiem, który będzie opowiadał o Warszawie w naszym autobusie. Z tego względu, nastawiając się na wielu gości z zagranicy, chcemy również spróbować swoich sił na zagranicznych portalach crowdfundingowych takich jak kickstarter.com.


Kiedy będzie można się napić u Was kawy i pozwiedzać Warszawę z perspektywy piętrowego autobusu?

MD: Myślę, że ten rok minie nam na planowaniu i pozyskiwaniu finansów. Autobus wystartuje pewnie na wiosnę lub w lecie 2016 r.

Jakie dalsze plany na biznes?

MD: Kolejne autobusy w innych miastach:)

Może franczyza?

MD: Zobaczymy. Najpierw musimy zrobić jeden autobus. Później będziemy planować rozwój sieci.

Dzięki wielkie za spotkanie, życzę dużo sukcesów!Jeśli pomysł Maćka i Kuby Wam się podoba, to koniecznie zajrzyjcie na ich Facebooka i polubcie ich stronę :)


Czekamy też na Wasze komentarze na temat takiego pomysłu na biznes: 

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

Najciekawsze materiały prosto na Twojego maila:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

O autorze:

O autorze:
Wojciech Gil - przedsiębiorca, inwestor, prawnik. Właściciel WG Property sp. z o.o. (inwestycje w nieruchomości). Z wykształcenia prawnik i historyk, z zamiłowania pasjonat wszelkich form przedsiębiorczej działalności człowieka.

Śledź na Facebooku:

Wojciech Gil. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Reklama:

- Copyright © wojciechgil.pl -Metrominimalist - Designed by Johanes Djogan -