k"Zorientowałem się, że IBM, aby stać się wielką firmą musiał działać jak wielka firma już na długo, zanim się nią stał" 

- Tom Watson, założyciel IBM


Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego większość dużych firm funkcjonuje jako spółki z o.o. albo spółki akcyjne?

Przecież wiele dużych spółek z o.o. zostało założonych przez jednego człowieka i często ten jeden człowiek nadal samodzielnie zarządza firmą. Co by stało na przeszkodzie, żeby nadal była to jednoosobowa działalność gospodarcza? Przecież jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest ograniczona żadnymi rozmiarami prowadzenia biznesu. Wspólnicy? Mogliby przecież zawiązać spółkę cywilną albo osobową prawa handlowego.

Dlaczego jednak najwięksi i najbardziej doświadczeni biznesmeni prowadzą firmy w formie spółek kapitałowych ?***


Dlaczego posiadanie spółki kapitałowej jest tak popularne ?

Wybacz, że popadnę w truizmy, ale zadziwia mnie jak mało osób, które teoretycznie wiedzą wszystko, o czym tutaj piszę, potrafi to zrozumieć na poziomie praktycznym i wykorzystać w biznesie dla własnego dobra. A naprawdę warto. 


Trzeba jasno podkreślić, że tylko firmy prowadzone w formie spółek kapitałowych (spółki akcyjnej i spółki z o.o.) stanowią w pełni osobny od właścicieli podmiot prowadzący biznes.

Spółki osobowe wprawdzie też są osobnym od swoich wspólników podmiotem prawnym, ale wspólnicy takich spółek, co do zasady, odpowiadają całym swoim majątkiem za działania spółki oraz płacą ZUS jak jednoosobowi przedsiębiorcy. Opodatkowanie spółek osobowych również zwykle odbywa się na poziomie wspólników i działa na takich samych zasadach jak opodatkowanie działalności gospodarczej.

W przypadku spółki z o.o., to spółka jest w pełni "przedsiębiorcą" w rozumieniu prawa, a właściciele tych spółek są dosłownie tylko "właścicielami" praw majątkowych, którymi są udziały w spółce z o.o. lub akcje. Właściciele spółek nie podlegają dzięki temu restrykcyjnym przepisom dotyczącym przedsiębiorców.

W Polsce, gdzie przedsiębiorcy znajdują się pod "szczególną opieką" Państwa, bycie "tylko" właścicielem spółki jest znacznie bezpieczniejsze, niż prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mając spółkę z o.o. nie jesteś w świetle prawa przedsiębiorcą, ale właścicielem i ewentualnie pracownikiem (lub organem) tej spółki. Nie dotyczą zatem Ciebie - jako osoby - restrykcyjne przepisy obejmujące przedsiębiorców.

***


Motywacyjne konsekwencje posiadania spółki, czyli trochę psychologii w biznesie

Oczywiste jest, że właściciele spółki z o.o. nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Takie są przepisy prawa, to raczej każdy wie. Mało kto zastanawia się jednak nad psychologicznymi konsekwencjami istnienia takich regulacji.

Czy zatrudniając managera mającego zarządzać oddziałem Twojej firmy wolisz być odpowiedzialny finansowo za wszystko, czy wolisz wiedzieć, że możesz z czasem najzdolniejszego managera mianować członkiem zarządu, który weźmie na siebie cześć odpowiedzialności?


W której sytuacji będziesz miał więcej śmiałości by rozwijać firmę?

A) gdy za WSZYSTKO zawsze odpowiadasz tylko Ty?

B) czy wtedy, gdy możesz powierzyć zarządzanie częścią firmy profesjonalnym managerom, którzy uczciwie i zgodnie z prawem wezmą odpowiedzialność za swoje działania?

Odpowiedź chyba jest oczywista. Praktyczne zrealizowanie tego planu to już kwestia odpowiedniego zarządzania i umiejętności biznesowych, ale podstawy w postaci odpowiedniej organizacji prawnej firmy są konieczne.

Wiem, że mogą się to wydawać odległe rozważania, ja sam też nie zatrudniam jeszcze managerów i sam jestem głównym i jedynym managerem w swojej firmie, ale uważam, że ważne jest to, żeby wiedzieć dokąd się zmierza.

Dlatego uważam, że już na początku działalności biznesowej warto mieć wizję pewnego ładu organizacyjnego w firmie. W realizacji takiej wizji bez wątpienia pomaga posiadanie spółki z o.o., chociażby dlatego, że możesz zaoszczędzić na własnym ZUS-ie, dzięki czemu będziesz mógł za te oszczędności szybciej zatrudnić pracownika.***

To dlaczego ludzie unikają spółek z o.o.?

Na ogół ludzie, którzy wiedzą, że bezpieczniej jest prowadzić biznes w formie spółki z o.o. unikają tej formy w obawie przed:

1) wysokimi kosztami prowadzenia działalności
2) podwójnym opodatkowaniem 
3) sztywnym uregulowaniem przepływów pieniężnych w firmie

Obawy te nie są jednak uzasadnione. Ja nazywam je "mitami".

Mit nr 1. "wysokie koszty"

Koszty prowadzenia spółki, które są konieczne to wyłącznie koszt prowadzenia księgowości. Księgowość to usługa wolnorynkowa i nie ma na nią żadnych określonych stawek, więc nie wiem skąd powszechnie panujące przekonanie, że jak sp. z o.o. to księgowość powyżej 1.000 zł. Księgowość dla spółki z o.o. można znaleźć za 300-400 zł. Dla jednoosobowej działalności gospodarczej koszty księgowości zaczynają się od ok 120 zł, więc te 200-300 zł to niewiele, zważywszy, że oszczędzamy na ZUS-ie ok. 450 zł.

Mit nr 2. "podwójne opodatkowanie"

Spółka z o.o. płaci 19% podatku CIT o "dochodu", a "dochód" to "przychód" minus "koszty". Jeżeli spółka zarobiła 5.000 zł, księgowa kosztowała Cię 500 zł, najem biura 1000 zł, a Ty jako prezes zarządu masz pensję 3.500 zł, to spółce zostało do opodatkowania CIT-em 0 zł. Jak się pewnie domyślasz 19% od 0 zł to 0 zł. Ty zapłacisz oczywiście podatek stosowny do umowy na jakiej jesteś zatrudniony w spółce, ale tylko raz, a nie dwa razy. 

Mit nr 3. "sztywne uregulowanie przepływów pieniężnych"

Ten mit akurat jest częściowo prawdą, ale nie ma się czego obawiać. To jest akurat sytuacja sprzyjająca biznesowi, a nie odwrotnie. W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej, w spółce z o.o. musisz mieć formalnie ustalone wynagrodzenie bo jesteś pracownikiem swojej firmy. Nie wszystko, co zarabia spółka to automatycznie Twoje pieniądze. Oczywiście jako większościowy właściciel będziesz miał kontrolę nad tym kiedy prezesowi uchwalić premię ;)

I tak właśnie powinno być w biznesie. Jednoosobowym przedsiębiorcom zdarza się "popłynąć" bo pieniądze, które wpływają do biznesu traktują już jako zarobione na czysto. Łatwiej wtedy zapomnieć o kosztach i zbilansowaniu dochodów z wydatkami. Konieczność oficjalnego ustalania swojej wypłaty w spółce z o.o. w rzeczywistości tylko pomaga rozsądniej prowadzić biznes.

Nie oznacza to, że ktoś pieniądze spółki przed Tobą będzie chował. Jeśli jesteś w zarządzie spółki, to kasa spółki jest trzymana przez zarząd. Masz pełną kontrolę nad finansami swojej spółki, musisz jednak wszystkie swoje wypłaty uzasadniać stosowną umową. Oczywiście może to być okresowa premia za dobre wyniki w zarządzaniu spółką.

 ***

Działaj jak duża firma!

Powiem wprost, duże firmy działają śmielej między innymi dlatego, że działają jako spółki kapitałowe, zwykle jako kilka spółek powiązanych. Jak coś nie wyjdzie, to zamykają jedną spółkę i jadą dalej. Dlatego też spółka z o.o. jest najchętniej wybieraną formą spółki handlowej w Polsce. Zobacz, co piszą o tym fakcie prawnicy:

"Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest, jak dowodzi praktyka obrotu gospodarczego, najczęściej wykorzystywaną formą prowadzenia działalności. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w znacznie mniejszym niż w przypadku spółki akcyjnej sformalizowaniu działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; dotyczy to zarówno procedury zakładania spółki, jak i mechanizmów jej późniejszego funkcjonowania. Relatywnie niski jest też minimalny kapitał zakładowy, co sprawia, że nie pojawia się w praktyce problem bariery finansowej inwestycji" (J. Modrzejewski, Cezary Wiśniewski, "Prawo Handlowe", J. Okolski, M. Modrzejewska (red.), Warszawa 2012, s. 245).

I Ty też działaj jak duża firma. Inaczej Cię zjedzą.
Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać podobne artykuły, zapisz się:

{ 1 komentarze... read them below or add one }

Najciekawsze materiały prosto na Twojego maila:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

O autorze:

O autorze:
Wojciech Gil - przedsiębiorca, inwestor, prawnik. Właściciel WG Property sp. z o.o. (inwestycje w nieruchomości). Z wykształcenia prawnik i historyk, z zamiłowania pasjonat wszelkich form przedsiębiorczej działalności człowieka.

Śledź na Facebooku:

Wojciech Gil. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Reklama:

- Copyright © wojciechgil.pl -Metrominimalist - Designed by Johanes Djogan -